تلفن تماس و مشاوره
021-86095462
 
ساعات کاری دفتر
9:00 تا 18:00
جستجوی مطلب مورد نظر
مطالب و مقالات حقوقی و قضایی
تاریخ انتشار: شنبه 14 تیر 1399
انواع طلاق - طلاق رجعی - طلاق بائن

 انواع طلاق - طلاق رجعی - طلاق بائن

طلاق را از جهات مختلف می توان تقسیم نمود مانند اینکه طلاق را به طلاق رجعی و طلاق بائن دسته بندی کنیم این نوع دسته بندی از نظر قابلیت رجوع در دوران عده یا عدم قابلیت آن است.در بعضی طلاق ها و اصولاً مرد حق رجوع به طلاق را دارد و پس از رجوع طلاق خود به خود و بدون انجام هیچ عمل دیگری و حتی بدون جریان لفظی طلاق منتفی شده و وضعیت نکاح سابق استمرار می یابد در مواردی که تصریح قانون گذار وجود دارد طلاق می تواند بائن باشد یعنی در دوران عده قابلیت رجوع نداشته باشد مانند طلاق خلع و همان که در عرف و عوام به آن طلاق توافقی می گویند.

 

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید: 936

طلاق بائن، طلاق رجعی، آثار و احکام و شرایط

بر اساس ماده 1143 قانون مدنی ایران طلاق بر 2 نوع است:
1- طلاق بائن  
2- طلاق رجعی
تفاوت طلاق بائن و طلاق رجعی در مدتی است که برای رجوع مرد به زن (با هر لفظ یا عملی البته به شرط قصد رجوع) تعیین شده. به این صورت که در طلاق رجعی در مدت عده (مدتی که تا پایان یافتن آن زنی که عقد نکاح او منحل شده نمی تواند شوهر دیگری اختیار کند که مدت این عده سه طهر است) این تعویق در طلاق به زوجین اجازه می دهد تا بیشتر به پیامد و نتایج تصمیمی که گرفته اند بیندیشند.
لازم به ذکر است که زن در مدت عده طلاق رجعی در حکم زوجه است بنابر این همچنان تمام آثار زوجیت پابرجاست. برای مثال: شوهر در این مدت باید به زن نفقه بدهد.اما در طلاق بائن برای مرد حق رجوع وجود ندارد و تمام آثار زوجیت پس از جاری شدن صیغه طلاق از بین می رود.
سومین نوع طلاق که در قانون مدنی به آن اشاره ای نشده اما با توجه به اصل آزادی اراده ها و مستندا به ماده 10 قانون مدنی می توان آن را در ذیل انواع طلاق قرار داد طلاق توافقی است. به این صورت که زوجین با توافق بر سر تمام مسائلی که دارند و به صورت مشترک وارد مراحل طلاق می شوند بعد از رجوع به داوری و اخذ گواهی عدم امکان سازش صیغه طلاق جاری می شود.

 

 

انواع طلاق بائن

1 - طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.
2 - طلاق زن یائسه
3 - طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد.
در تعریف طلاق خلع باید گفت زن به دلیل تنفری که از شوهرش دارد حاضر است مالی که که معادل یا کمتر یا بیشتر از مهریه است به او بپردازد و در مقابل این بخشش از او جدا شود. تا وقتی که زن از بخشش رجوع نکرده طلاق بائن است و به محض رجوع از بخشش طلاق رجعی می شود.

در طلاق مبارات کراهت بین دو طرف حاصل شده و ادامه زندگی برای هر دو طرف امکان ناپذیر است.در این نوع طلاق زن مقداری از مهر خود را که نمی تواند مازاد بر مهریه اش باشد را می بخشد و صیغه طلاق جاری می شود
4 - سومین طلاقی که بعد ا ز سه وصلت متوالی به عمل می آید اعم از آنکه وصلت در نتیجه رجوع باشد یا در نتیجه نکاح جدید. به این صورت که مرد بعد از دو طلاق از همسرش در سومین طلاق وی، حق رجوعش را از دست می دهد و طلاق به صورت بائن در می آید.
5 - طلاقی که در نتیجه عسر و حرج زن (حالتی که زن از ادامه زندگی با همسر خود عاجز و ناتوان شده ) و اثبات این این عسر و حرج در دادگاه صورت می گیرد نیز طلاق بائن است.
 
راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص طلاق و دعاوی خانواده

 

مطالب مرتبط با طلاق:

1- دادخواست طلاق توافقی، رای طلاق توافقی

2- آیا مهریه فقط تا 110 سکه قابل مطالبه است؟

3- وکالت طلاق توافقی، وکالتنامه طلاق، حق طلاق

4- حکم طلاق ، اجازه طلاق ، گواهی عدم امکان سازش

ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

رزرو وقت مشاوره حقوقی با ما

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص و هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری کلیک کنید.